Jdi na obsah Jdi na menu
 


James Blunt něco o jeho životě

15. 5. 2007
J

James Blunt (vlastním jménem James Hillier-Blount, narozen 22.2.1974 v Tidworthu, Wiltshire) je britský zpěvák, kterého v roce 2005 proslavilo jeho první album Back to Bedlam a především singl "You're beautiful". Jeho styl je směsicí jazzu, rocku a soulu, občas bývá srovnáván s ranou tvorbou Eltona Johna. Kromě zpěvu hraje Blunt na řadu hudebních nástrojů, jako jsou například klavír, klávesové nástroje a kytara.

Blunt navštěvoval školu v Harrow a následně nastoupil na Královskou vojenskou akademii v Sandhurstu. Před uvedením svého alba byl důstojníkem britské armády a dokonce sloužil v mírových silách NATO v Kosovu. Nesl rakev na pohřbu královny-matky Alžběty.

James

Rodina Jamese Blunta sloužila v několika různých armádách už od roku 995. Dlouhá linie bojovníků. Opravdových tvrďáků. Žádná muzikantská buňka se v nich nenacházela. Jedinou hudbu, kterou James slyšel jako dítě bylo "Happy Birthday" a "Silent Night". Jeho otec považoval veškerou, i klasickou hudbu, za zbytečný hluk. Ačkoli James nehodlal následovat rodinnou tradici (do armády opravdu nechtěl) pomalu se to k němu tak nějak plížilo. Když mu bylo asi 14, tak se ho drželo puberťácké přesvědčení, že bude žít naprosto zajímavý život, a možná proto se chopil kytary? Kdyby to neudělal, možná by se na to vykašlal. Šel na univerzitu a studoval Letecké inženýrství a sociologii. Většinu přednášek prospal vzadu na podlaze. Stejným způsobem se dostal i do armády. Jednou se takhle prospával z kocoviny v zadní části přednáškové místnosti sociologie a když se vzbudil, byl už v Kosovu s puškou a kytarou přivázanou k tanku. Přemýšlel s kým by se vyspal, aby se z války dostal. Alespoň trochu narušoval neskutečně ubíjející monotónnost, když chodíval na procházku srbskými vesnicemi s východoněmeckou čepicí na hlavě a zpíval: "Já zpívám vám, jen dejte míru šanci". "Byli jsme udržovatelé míru", vysvětluje krčíc bezmocně rameny.
Asi se ptáte, jak se tedy dostal k té hudbě? Když vás v sedmi letech pošlou do internátní školy, pak omylem studujete inženýrství ("Myslel jsem, že budeme létat letadlem, ale jen jsme montovali železo - ta brožura byla poněkud scestná"), pak se nedopatřením dostanete do armády, jste strážcem Královny a pohřbu Královny matky, skáčete po Londýně jako koza, aby si vás japonští turisté vyfotili, tak jediné na co máte po tom všem chuť je se skouřit, a s někým vyspat, odložit zbraň, popadnout kytaru a v Americe natočit album s Lindou Perry. Takže v září 2003 James odjel do Los Angeles a točil s Tomem Rothrockem a spol. Večer chodil po barech se svým drahocenným britským přízvukem ( v Británii pro mnohé příliš nóbl - v LA přesně to co chtělo celou noc slyšet) a taky si na něj jako za 50 centů mnohokrát vystřelili, ale se na rozdíl od toho centu kulkám vyhnul. Jedna z jeho písniček "Goodbye My Lover" byla nahrána v koupelně jeho bytné, tam totiž měla piano ("Byla dost často v blázinci a vlastně cvok, ale milá").
Od narození ve vojenské nemocnici v Tidworthu až přes Harrow School, Letecké inženýrství, Královskou vojenskou akademii, The Houshould Cavalry, Kosovo, Buckinghamský palác až po nahrávací studio v Los Angeles .....
Jak se tedy James dostal odtamtud sem? Jedině Jamesův holič to s jistotou ví, ale je to tak, že buď to neřekne, nebo se James bude stříhat sám.
Je jen na Vás, jestli se přidáte k těm, co si koupili jeho album.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář